Räägime roosast elevandist elutoas - milleks coaching ja milleks nõustamine?

Blogi

Kommenteeri

Maailma Tervishoiu Organisatsiooni (WHO) andmete kohaselt kogeb iga neljas inimene elu jooksul mingit laadi psühholoogilist probleemi - näiteks ülemäärast ärevust, paanikat, alanenud meeleolu ja motivatsiooni. Laia leviku ja minu töökogemuse põhjal klientidega võin öelda, et psühholoogilised probleemid on vaata, et normaalne osa paljude elust.

Kas see peab nii olema?

Psühholoogiliste probleemide olemuse võib kokku võtta järgnevalt: 

Midagi on kas liiga palju (näiteks ärevust) või liiga vähe (näiteks energiat, elurõõmu, enesekindlust). See on miski, mis oluliselt kahjustab inimese elukvaliteeti ja ei lase elada “normaalset elu”.

Samas, isegi kui kõik “on normis” ja “elu hea”, ei pruugi Sa sisimas olla õnnelik ja eladada täiel rinnal ja täisväärtuslikku elu. Näriv rahulolematus, maha kantud unistused, tühi tunne või küündimatuna tunduvad karjäärieesmärgid  on justkui paratamatu?

Hoolimata laiast levikust on psühholoogilised probleemid ja rahulolematus iseenda ja eluga on nagu roosa elevant elutoas - kõik teavad, et ta on siin, keegi ei julge nimetada, veel vähem rääkida. 

Kuulen sageli inimeste suust, kes on vaata, et aastaid ärevuse, depressiooni, suhteprobleemide või eluga rahulolematuse all kannatanud et “pole ju veel nii hull” või “küllap läheb ise üle” ja abi ei otsita, sest häbenetakse, nähakse pöördumises nõrkuse märki, kardetakse teiste suhtumise pärast.  Ometi on näiteks ärevus ja foobiad psühholoogilistest probleemidest ühed kõige lihtsamini ravitavad ning rahulolematus iseendaga ei ole kaasasündinud omadus nagu silmade värv, mida saab ainult teiste eest varjamiseks tumedate klaaside taha peita.



Milleks psühholoogiline nõustamine?

Nõustamine on ajaliselt piiritletud struktureeritud lähenemine, mis kasutab teaduspõhiseid tehnikaid (nagu näiteks kognitiiv-käitumuslik lähenemine) leevendamaks tõsiseid psühholoogilisi probleeme.

Psühholoogiline nõustamise abil õpid:

  • mõistma, mis on Sinu probleemi säilitav mehhanism;
  • aru saama, mis olukordades takistab Sul oma probleemist üle saamast Sinu mõtteviis ja käitumine;
  • korrigeerima oma mõttemustreid ja harjumusi, mis Sind ei aita;
  • uusi osusi oma probleemiga toime tulekuks. 


Milleks coaching?
Coaching on kindlas eesmärgi ja strktuuriga koostöösuhe ja protsess, mis võimaldab Sul kasutada endas peituvat potensiaali täies mahus nii isiklikus kui professionaalses elus.

Coachingu jõustab Sind:

  • nägema endas peidetud võimeid ja jõuvarusid;
  • vastu võtma väljakutseid;
  • võtma ette sihikindlaid samme nii karjääri kui isikliku elu eesmärkide täitmise suunas;
  • elama väärtustepõhist elu.

Coachi ja psühholoogina kuulen inimesi ohkavat: “Ma püüaks ikka ise oma probleemidega toime tulla”. Olen nõus!
Coaching või psühholoogiline nõustamine annavad Sulle selleks vajalikud tööriistad ja oskused.
Tuuli


Jaga seda postitust!

Lisa kommentaar

Email again: